Ülkemizde mamografi çektirme oranı düşük

Dünya çapında kadınlarda en sık görülen ve en sık ölüme neden olan meme kanseri, Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) verilerine göre ülkemizde her 4 kadın kanserinden birisi olmayı sürdürüyor.

Türkiye’de her yıl ortalam 18 bin kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ise her yıl 2,1 milyon kadın meme kanserine yakalanıyor.

Mamografi çektirme oranı düşük

Meme kanserinin ilk belirtisi, genellikle memedeki dokuda kalınlaşma veya memede ya da koltukaltında fark edilen bezeler oluyor. Bununla birlikte koltukaltı ve memede ağrı, kızarıklık, meme ucundan gelen genellikle kanlı akıntı, meme uçlarında içe doğru çökme, deride döküntü gibi belirtiler de meme kanserinin yaygın görülen belirtileri. Fark edilen her beze, meme kanserinin bir işareti olmamakla birlikte yine de böyle bir durumda mutlaka doktor kontrolü gerekiyor. Herhangi bir şikayet olmasa da kadınların yılda bir kez mamografi çektirmesi gerekiyor. Ancak bu oran Türkiye’de düşük. Eurostat’ın verilerine bakıldığında Türkiye’de 2019 yılında kadınların sadece yüzde 36’sının mamografi çektirdiği görülüyor. Bu oran Finlandiya’da 2018 yılında yüzde 83 olarak kaydedilmiş.

Kaynak: veicerik.com

Bir cevap yazın