Tenis Ve Sağlığa Etkisi

Her geçen gün sporun hayatımızdaki önemi daha da artmaktadır. Daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve hayatın stresini az da olsa azaltmak için spora ilgi daha çok artmaktadır. Bugünlerde spor dallarından biri olan tenisin her yaşta rahat bir şekilde yapılabilir olması, bu sporu daha çok tercih edilir hale getirmiştir. Tenis ile alakalı olarak insan hayatına olumlu birçok etkiden bahsedebiliriz.

  • Tenis sporu uzun süre ayakta yapılan bir spor olduğundan kemik-kas gelişiminde olumlu etkileri olmaktadır.
  • İstenmeyen yağlardan kurtulmamıza yardımcı olmaktadır.
  • Tenis sporu yapılırken bütün vücut kaslarımız hareket halinde olduğundan daha güçlü bir iskelet sistemine sahip olmamızı sağlar.
  • Tenis oksijen alımını hızlandırarak kalp sağlığımızı olumlu yönde etkiler.
  • Tenis sporu farklı oyuncularla yapıldığından daha fazla sosyalleşmemizi sağlarken, aile ile yapıldığında daha kaliteli vakit geçirmemize imkân tanır.
  • Sürekli olarak oyun stratejilerine kafa yormak, zihinsel koordinasyon becerisine büyük ölçüde etki etmektedir.
  • Kalp sağlığı ile ilgili olarak mevcut sporun önemli ölçüde olumlu bir etkiyi ortaya çıkardığı bilinmektedir. Bu anlamda kardiyo sporlar arasında değerlendirilmektedir.

Tenis sporunda performansımızı artırmak ve daha başarılı olmak için ise kullanacağımız tenis ekipmanlarının da kendimize uygun olması gerekir. Bu sayede mevcut koşullar göz önünde tutulduğunda başarı kaçınılmaz olur. Tenis sporundaki başarı sporcuyu mutlu ederek daha zevkle ve severek spor yapmasına etki edecektir. Tenis çeşitli kortlarda yapılan bir spordur. Bunlar sert zemin, çim ve toprak zemin kortlarıdır. Tenis sporu yapılırken sporcunun oynayacağı kort alanına göre özel olarak üretilen spor ayakkabılarını tercih edilmesi ve ayak yapısına uygun olarak seçim yapılması durumunda bu sporu yapmak daha da kolaylaşır.

Tenis sporu psikolojik ve fiziksel olarak insanların kendilerini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Tenis sporcunun ailesiyle ve arkadaşlarıyla daha kaliteli ve sağlıklı bir şekilde yaşamını sürmesine olanak tanır. Bu spor günümüzde oldukça popüler bir spor hâline gelmiştir. Ülkemizde son yıllarda ilgi oranı artarak yükselen bir spor konumundadır. Diğer taraftan ekipmanı ve spor aksesuarları ile de oldukça fazla dikkat çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GanoBet | Bahis siteleri | Sesimol.net