Özel Tasarım Depo Raf Sistemleri

Depo kullanımı bir çok sektör ve endüstride vardır. Depolama için yer avantajı sağlamak ve istiflemenin hem kolay hemde ulaşılabilir olması için depo rafları kullanılmaktadır. Depoda tutulacak mal ve ürünlerin teknik özellikleri ve ağırlıklarına göre depo raflarının imalatıda değişkenlik göstermektedir. Ağır yük grupları için ağır yük depo raf sistemleri üretimi yapılır. Hafif hacimli ürün ve malzemelerin depolanması için ise hafif yük raf sistemleri tercih edilir.

Yeni sıfır raf sistemi imalatı yapıldığı gibi ülkemizde ikinci el depo rafı sistemlerinin satışı da sıkça yaşanmaktadır. Genelde yüksek kalitede çelik kullanımı yapılan bu sistemlerin bakım onarımları yapıldıktan sonra çok daha uzun yıllar kullanmak mümkündür. 

Ağır Yük Depo Raf Sistemleri Nedir?

Genelde çelik profillerden imalat edilen bu raf sistemleri bir çok depolama için oldukça uygundur. Tahmini ağır yük kaldırma kapasitesi 4 ton civarındadır. Depolarda yerden tasarruf etmek, hızlı istifleme ve güvenli muhafaza için tercih edilen raf sistemleri ayak travers ve raf tablalarından oluşur.

Ağır Yük Raf Sistemi Modelleri

Depolanacak ürünlerin nitelikleri, hacimleri ve teknik özelliklerine göre özel imalat bulunsada belirli standartlarda modelleri hazırda bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır; Sırt sırta depo raf sistemleri, 3 ayaklı depo rafları, platform depo rafları, içine girilebilir depo raf sistemleri, konsol kollu raflar, dar koridor raf sistemleri, kayar raf ve soğuk hava depolarıdır.

Her raf modelinin kullanım şekli ve özelliği birbirinden farklılıdır. Depolarda düzen veya mevcut depo alanını ölçü ve ebatlarına göre en uygun depo rafı seçilir ve kurulumu yapılır.

Hafif Yük Raf Sistemleri

Adından da anlaşılacağı üzere daha hacmi düşük ve ağırlığı az ürün ve malzemelerin depolanmasında kullanılmaktadır. Bir çok ürünün depolanması için ideal bir raf sistemidir. Elektronik ürünler, yedek parçalar, otomotiv parçaları, süpermarket depoları, lojistik amaçlı depolama ve inşaat malzemeleri depolamasına son derece uygundur.

Kullanım bakımından değerli olan bu ekipmanlar ikinci ele düşsede daima alıcısı olan malzemelerdir. Ülkemizde hususi olarak sadece ikinci el depo rafı alan yerler bile bulunmaktadır. Kullanılmayan raflar bu işletmelere satılmakta ve geri dönüşüme kazandırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir