Online Terapinin Avantajları Ve Dezavantajlar?

Online terapi, günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte kullanılabilirliği oldukça yaygın hale gelen bir danışmanlık şeklidir. Video iletişim formunda düzenlenen online terapi ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin avantajlarının fazlalığı sebebiyle son dönemlerde sıklıkla tercih edildiği görülmektedir.

Güncel hayat içinde, özellikle büyük şehirlerde ulaşım, park vb. zaman kaybı yaşatabilecek sıkıntılardan uzak olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Terapi seansları bulunduğunuz yerden, internet bağlantısıyla güncel WhatsApp, FaceTime, Skype gibi programları aracılığı ile birebir olarak gerçekleştirilir. Böylelikle danışan mahremiyeti de gizlilik içinde tutulur.

Online Terapinin Avantajları

Yaşadığınız yerde size uygun bir psikolog yoksa online olarak dünyanın her yerinden istediğiniz bir dilde ve istediğiniz psikolog ile görüşme sağlayabilir ve online psiklojik danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Genel olarak online psikolojik danışmanlık tüm bireylere verilen bir danışmanlık hizmetidir. Agarofobi veya obsesif kompulsif bozukluk gibi rahatsızlıklarda danışanlar evden çıkmakta güçlük çekmesi sebebiyle online terapi konfor alanlarında oldukça verimli olmaktadır.

Online Terapinin Dezavantajları

Bazı sıkıntılarda online terapiler yeterli ya da faydalı olmayabilir. Bazı ciddi rahatsızlıklarda ya da danışanın bulunduğu ruh halinde online terapi uygun değildir. Online terapi ile ilgili genel olarak yasal düzenlemeler henüz bulunmamaktadır.

Online terapi hizmetlerinden yararlanabilmek için minimum seviyede de olsa teknoloji okur yazarlığınızın olması gerekmektedir. Ayrıca internet ağına bağlık akıllı telefon, tablet ya da bir bilgisayara ihtiyaç duyulmaktadır.

Online Terapinin Faydaları

Terapiye başlamak için karak vermeniz ve kendinizi hazır hissetmeniz yeterlidir. Günümüzde yoğun iş temposunda kendinize zaman ayırmak oldukça zor olduğu için online terapileri tercih ederek kaygılarınızı kolaylıkla çözebilirsiniz. Bakırköy psikolog merkezi ile birlikte sorunlarınızın ve problemlerinizin üstesinden gelebilirsiniz. Zaman ve mekan sıkıntısı olmadan, trafiğe takılmadan online bir şekilde kaygılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın