Marküteri Parkenin Gelişim Süreci

Günümüzde özellikle gelişen teknolojilerin de yardımı ile çok sayıda parke türü ortaya çıkmıştır. Bu parke türlerinin her birinin birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. En çok tercih edilen parke türlerinden bir tanesi de marküteri parke türüdür. Marküteri parke pek çok özelliği bünyesinde barındırmaktadır.

 Marküteri Parke Nedir?

 Farklı renklerde olan ağaçların doğal renklerinin korunması sureti ile ahşap kaplamaların kesilip iç içe geçirilmesi ile beraber zemine uygulanmakta olan bir yer kaplama türünü ifade etmektedir. Marküteri parke, özenli bir şekilde yapılan bir sanat türüdür. Bu sebepten dolayı marküteri parke esasen ismini marküteri adı verilen sanat dalından almıştır.

 Yapılış tarzı ile marküteri sanatına benzetilmektedir. Marküteri sanatında uygulanmış olan bir model yeniden aynı şekilde yapılamaz. Ahşapta yer alan desen her defasında değişiklik göstermektedir ve aynı deseni diğer bir iş üzerinde tutturmak olanaklı değildir.

 Marküteri Parke Nasıl Gelişmiştir?

 Marküteri parke işçiliğinin gelişimi eski dönemlerden beri devam etmektedir ve hala gelişerek ilerlemeye devam etmektedir. Eski zamanlarda el eli gerçekleştirilen marküteri parke işçiliği, günümüzde yerini teknolojik yapılı makinelerin lazer kesim işlemine bırakmıştır. Farklı geometrik yapılı motiflerin ve şekillerin masif parke ve papellere işlenmesi ile dekoratif yer tasarımları meydana gelmektedir. Bunlara örnek olarak; karo, göbek, madalyon, bordür gibi tasarımlar verilmektedir.

 Marküteri Parke Türünün Hammaddesi Nedir?

 Marküreri parkenin elde edilme sürecinde çok sayıda ağaç türü kullanılmaktadır. Bir diğer deyiş ile marküteri parke türünün hammaddesini ağaçlar oluşturmaktadır. Bu ağaçlara örnek olarak; ceviz, akçaağaç, meşe ve maun ağaçları verilmektedir. Uygulanacak olan model kapsamında mermer ya da fildişi gibi olan sert malzemelerin kullanılması ile birlikte alanda tasarıma odaklı bir görünüm elde edilmiş olmaktadır.

 Bu sayılan ağaç türlerinin dışında bordürler, merbau, dişbudak, sapelli, doussie, akçaağaç ve wenge gibi farklı ağaç türleri de kullanılmaktadır. Şekil açısından bakıldığında geometrik ya da bitkisel tasarımlar biçiminde iç mekâna uygulanabilmektedir. Ayrıca bordür her çeşit olan göbek, karo klasik parke aplikasyonunda kullanılmaktadır. Kullanıldığı her çeşit parkeye işlevsel ve görsel bir boyutla beraber prestij de katan bir çeşit olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet