Taze Antep Fıstığı Ünü

Ünü tüm dünyaya yayılmış yöresel ürünlerin başında gelen adını yetiştiği yöreden alan Antep fıstığı bugün sadece Türk mutfağını değil dünya mutfaklarını da süslemekte her geçen gün ülkemizdeki ihracatı artmaktadır.

Yüksek besin değeri ve eşsiz tadıyla birçok yemeğe eşlik edebilmesi sayesinde gerek diyet ürünlerinde gerekse davetler için hazırlanan uzun sofralarda yerini alan bazen bir yemeğin süsü bazen ise çerez tabaklarının vazgeçilmezi olan Antep fıstığı damaklarda bıraktığı tat sayesinde daha çok uzun yıllar sofralarımızdaki yerini koruyacak gibi duruyor.

Vazgeçilmez dokunuş

Tatlıların, tuzluların, yemeklerin vazgeçilmez küçük dokunuşu Antep fıstığı, bugün büyük marketlerin kuruyemiş reyonlarında yerini almakla birlikte online siparişler sayesinde bizzat Gaziantep’teki yöresel ürün marketlerinden taze şekilde de sipariş verilebilmektedir.

Antep fıstığı, kullanım alanı oldukça geniş yemişlerden biridir. Ilıman iklimde yaz sıcaklarını, kireçli toprağı seven, ağaçta yetişen bu meyve sadece üreticisine kazandırmakla veya alıcısının ağzını tatlandırmakla kalmıyor aynı zamanda tadıyla ülkeleri aştığı için yetiştiği yöreyi bir yerli ve yabancı turist merkezi haline de getirmektedir.

Bu kadar sevilen ancak üretimi zahmetli olması nedeniyle birçok yemişe göre fiyatlandırma politikası biraz daha farklı ve yüksek olan Antep Fıstığı, maalesef günümüz gıda sahtekarlıklarından da en çok nasibini alan ürünlerden biridir. Ispanak tozu, bezelye tozu ve yeşil gıda boyası takviyesiyle nohut tozu günümüz bazı marketlerde Antep Fıstığı olarak has Antep Fıstığı’ndan çok daha ucuza satılmaktadır. Bu nedenle gerek bireyse alışverişlerinizde gerekse online siparişlerinizde Antep Fıstığı siparişi verirken işlem yaptığınız platformun güvenilirliğine dikkat etmeniz satış sonrası ürününüzü elinize aldığınızda hayal kırıklığına uğramamanız için oldukça önemlidir.

Siirt, Diyarbakır gibi ülkemizin yazları sıcak ılıman iklimlerinde kendine yer bulan Antep fıstığı, adından da anlaşılacağı üzere her ne kadar başka pek çok şehirde yetişse de üretiminin en yoğun olduğu ve en yüksek verimin alındığı yer Gaziantep’dir. Gaziantep şehir ekonomisinde önemli bir yer tutan antep fıstığının bakımı ve üretimi zor olmakla birlikte her geçen gün alıcısı daha da artmakta dolayısıyla antepli üreticiler için yeni kazanç kapıları ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın