FBI Direktörü, Kongre baskınıyla ilgili ifade verdi: Saldırı koordineli bir şekilde yapıldı

FBI Direktörü Wray, Trump yanlısı aşırı sağcıların 6 Ocak’taki Kongre baskınının koordineli bir şekilde yapıldığını söyledi. Wray baskınla ilgili, tüm eylemlerin aşırı sağcı Trump yanlılarından geldiğini ve baskında Anti-Faşist hareketin olayla herhangi bir bağlantısının olmadığını söyledi.

FBI Direktörü, Kongre baskınıyla ilgili ifade verdi: Saldırı koordineli bir şekilde yapıldı

ABD Federal Soruşturma Bürosu Direktörü Christopher Wray, 6 Ocak’taki ABD Kongre baskını hakkında Senato Yargı Komitesi önünde ifade verdi.

Wray senatoya verdiği ifadede Kongre’ye düzenlenen saldırıyı terörizm olarak değerlendirdi. FBI Direktörü Wray, baskının doğrudan ‘bir terör ve suç saldırısı’ olduğunu belirterek, baskında Anti-Faşist hareketin (ANTİFA) rolüne ilişkin de “Şu ana kadar ANTİFA’ya veya aşırılık yanlısı anarşistlerin 6 Ocak ile bağlantılı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamadık. Bu, bakmadığımız ve bakmaya devam edeceğimiz anlamına gelmiyor, fakat şu ana kadar bunu görmedik” diye belirtti.

KONGRE BASKININDA TUTUKLANANLARIN SAYISI 300’DEN FAZLA

FBI’ın aralarında aşırı sağ destekçileri ile çok sayıda beyaz üstünlükçünün de dahil olduğu 270’ten fazla şüpheliyi tutukladığını belirten Wray, “Bugüne kadar 270’ten fazla kişiyi tutukladık. Neredeyse her gün daha fazla konunun tespit edildiği ve suçlandığı ortaklarımızdan olanları da dahil ettiğinizde tutuklananların sayısı 300’den fazla” ifadelerini kullandı.

FBI Direktörü, “Şiddet nedeniyle tutukladığımız bireylere ulaşırken, farklı insanların motivasyonlarını daha iyi bir şekilde anlıyoruz. Fakat dediğim gibi kesinlikle milis şiddet içeren bu aşırılık, özellikle beyaz ırkın üstünlüğünü savunan ve bazı ırksal nedenli şiddet içeren aşırılık örneklerindendir” dedi.

FBI, Kongre Binası Polis memuru Brian Sicknick’in ölümü ile ilgili veya hem Cumhuriyetçi hem de Demokratik ulusal komitelerin karargahları dışında bulunan boru bombaları nedeniyle henüz herhangi bir şüpheliyi tutuklamadı.

Saldırının ardından aşırı sağcı grup Proud Boys’la bağlantılı en az 18 kişi ve Yemin Muhafızları olarak bilinen hükümet karşıtı milislere bağlı 9 kişi ise, Biden’ın başkan olmasını önlemek adına Kongre Binası’na saldırmak için komplo kurmak suçlandı.

KONGRE BASKININDA NE OLMUŞTU?

ABD Kongresi, 6 Ocak’ta Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylamasını onaylamak üzere ortak oturumla toplanırken, ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’ın önünde miting düzenlemişti.

Mitinge katılan on binlerce gösterici daha sonra Kongre’ye yürümüş ve Kongre binasına girmeye çalışmıştı. Polisle göstericiler arasında arbede yaşanırken, yüzlerce gösterici barikatları aşıp Kongre binasına girmişti.

Olaylara müdahale etmek üzere Kongre’ye Ulusal Muhafızlar sevk edilmiş, yaklaşık 4 saat süren baskının ardından güvenlik güçleri durumu kontrol altına almıştı. Olaylarda biri polis 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı.

Kaynak: ortakyazi.com

Bir cevap yazın