Dış Cephe Kaplamalarının Yapım Aşamalarının Gerçekleştirilmesi

Dış cephe kaplamaları binaların üzerine uygulanan bir işlemdir. Bu işlemin yapılmasındaki asıl amaç dış cephe kaplama araçları vasıtası ile binaların diş taraftan korunmasını sağlamaktır.

 Dış Cephe Kaplamalarının Yapım Aşamalarının Gerçekleştirilmesi

 Dış cephe kaplaması işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç tane önemli nokta vardır. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde iyi bir dış cephe kaplama işleminin gerçekleşmesi mümkündür. İlk olarak dış cephe kaplamalarına uygun olan levhaların seçilmesi ile işleme başlanır. Kaplama işlemi gerçekleştirilirken uygulanmakta olan izolasyon malzemeleri ile levhaların arasında yirmi veya otuz milimetrelik hava boşluklarının bırakılması gerekmektedir. Bununla birlikte levhaların montajlanması esnasında kesinlikle paslanmayan yapıda olan vidaların tercih edilmesi gerekir. Bu vidalar yardımı ile levhalar duvar üzerine sabitlenmelidir.

 Bir başka önemli nokta ise levhaların birleşim bölgelerinde yükseklik farklarının oluşmasına kesinlikle engel olunmalıdır. Yapılan kaplama sırasında akrilik yapılı macunlar vasıtası ile vidaların başları kapatılmalıdır. Zımpara işlemi ise macunun iyi bir şekilde kuruduğundan emin olunduktan sonra yapılmalıdır. Ayrıca zımpara işleminin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Son aşamada ise dış cephe boyalarının yardımı ile birlikte levhalar boyanır.

 Dış Cephe Kaplamalarının Uygulanma Amaçları

 Günümüzde ortaya çıkan yüksek teknolojilerin yardımı ile birlikte dış cephe kaplama sektörü de bu gelişmeye paralellik göstermiştir. Bu doğrultuda dış cephe kaplama uygulamalarının çeşitliliği ve şekilleri artış göstermiştir. Dış cephe kaplamalarında amaç binalar veya evlerin duvarları üzerinde ısı ve ses izolasyonları gibi işlevlerin gerçekleştirilmesini sağlamaktır.

 Dış cephe kaplama uygulamaları ile birlikte kullanılan malzemeler dışarıdan gelen ısı geçişinin azaltılmasını sağlar. Böylece ısının ev içerisine iletilerek bulunulan ortamın daha sıcak hissedilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ses yalıtımını da gerçekleştirir. Böylece içeriden veya dışarıdan gelebilecek seslerin ve gürültülerin yalıtılmasına sağlar.

 Dış Cephe Kaplamalarının Sağladığı Faydalar

 Dış cephe kaplamalarının bulunduğu evler ve binalar aşınmalara ve çatlamalara karşı dayanıklı bir yapıya sahip olurlar. Bu durum binaların dış etkenlere karşı daha fazla direnç göstermesini sağlar. Ayrıca dış cephe kaplamalarının gerçekleştirildiği binaların ömrü daha uzun olur. Bu nedenle genel olarak bu kaplamaların tercih edilme oranları yüksektir.

Bir cevap yazın