Anime Nedir

Anime Nedir?

Anime, kelime anlamı bakımından animasyon veya çizgi film anlamına gelmektedir. Anime kelimesi ilk olarak Fransızcada “dessin anime” daha sonra İngilizcede “animation” olarak kullanılır. Animeler genel olarak Japonlara özgü çizimlerin canlandırılmasıdır. Bu canlandırmalar bir dizi gibi ya da uzun filmler şeklinde olur. Hitap ettiği yaş aralıkları da çizimlere göre değişir. Yetişkin, genç ve çocuklara yönelik çizimler ve canlandırmalar bulunur. Animeler, mangalarla benzerlik gösterse de ikisinin de çizimleri farklıdır. Animeler, mangalara göre çizim olarak daha sade bir şekilde oluşturulur.

Anime önerileri çok fazla çeşitlilik gösterir. Konu bakımında her konuda anime önerisi bulmanız mümkündür. Özellikle çocuklara özgü tasarlanan animeler sevilerek izlenmektedir. Çocuklara özel, eğitici ve eğlendirici animeler ön plandadır. Her yaşa hitap etmesi ve düşük bütçeli olmasından kaynaklı tercih edilme sebeplerinden biri de eğlenceli olmasıdır. Animelerin, büyük gözlü ve küçük ağızlı karakterlerden oluşması da çocuklar için oldukça dikkat çeken unsurlardan biridir.

Manhwa Nedir?

Manga, manhwa, manhua kelimeleri Japonca, Korece ve Çince’de kelime anlamı olarak çizgi roman olarak adlandırılır. Manga ve manhwa kelimeleri Çince manhua kelimesinden gelir. Manhwa kelimesi, Kore çizgi romanları, basılı çizimleri ve resimleri için kullanılır. Manhwa, Kore çizgi romanı olarak geçerken, çizerlerine de ‘manhwaga’ denir. Manhwa kelimesi, Japon animelerinde ve mangalarında da kullanılır.

İlk manhwa 1980 tarihinden kalan bir ağaç gravürüdür. Başlarda siyasi eleştiriler sunarken sonradan eğlence amaçlı çizimler ortaya koyulur. Manhwa, eğlence amaçlı konularının dışında romantizm, korku ve gerilim içeren çizimlerden de oluşur.

Günümüzde Manhwa önerileri popüler ve aranan türler arasında yer alır. Genel olarak Kore kültürünü yansıtan manhwa, basılmış bir şekilde veya dijital ortamlarda karşımıza çıkar. Siyah- beyaz çizimlerden oluşsa da özel seri olarak basılan manhwa, renkli çizimler içerir. Manhwa çizimleri oldukça gerçekçi görünmektedir. Her ayrıntı dikkatli bir şekilde yansıtılır.

Günümüzde dijital ortamda yayınlanan manhwa, oldukça popüler bir hale gelmiştir. Manhwa, dijital ortamlarda renkli bir şekilde karşımıza çıkar. Özellik bazı popüler seriler, dizilere ve filmlere uyarlanmaktadır. Basımı yapılmayan sadece dijital ortamda yayınlanan manhwa, webtoon olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın